Boli sme v ňom počatí, boli sme ním nosení, narodili sme sa z neho a sme s ním v neustálom spojení. Panvové dno je kľúčový hráč pri zásobovaní celého tela energiou, je centrom našej sily, je prameň našej ženskosti.
Energia môže voľne prúdiť, keď je naše panvové dno silné. Ak je v dobrej kondícii, cítime sa uzemnené a dynamické. Ak je zdravé a pružné, potom ho dokážeme cítiť a vnímame jeho energiu. Rozvíja sa naša fyzická, ale aj psychická sila a stabilita. Panvové dno je jednou z najdôležitejších svalových skupín v tele ženy. Mali by sme mu preto venovať pozornosť, lásku a rešpekt. Keď sme s ním v kontakte, je tiež zdrojom nášho ženského sebavedomia.
Čo vlastne je panvové dno?
Panvové dno sa tiahne ako plachta medzi lonovou kosťou, kostrčou a dvoma bedrovými kosťami. Tvorí tak pružný základ tela. Niekoľko vrstiev svalov preberá rôzne funkcie. Panvové dno ako centrálna časť tela nám poskytuje stabilitu a správne držanie tela. Pomáha narovnať chrbticu a chrániť kĺby. Drží naše vnútorné orgány na mieste a umožňuje nám zadržiavať a uvoľňovať obsah močového mechúra a čriev.
Dobre prekrvené lono zvyšuje citlivosť v našich pohlavných orgánoch. Aktívne panvové dno reaguje keď vstávame a chodíme. Reaguje na náš smiech, kašeľ, kýchnutie… V najlepšom prípade je pružné, a teda nám v niektorých situáciách poskytuje väčšiu silu a v iných nám umožňuje lepšie sa uvoľniť.
Panvové dno však môže správne fungovať jedine vtedy, ak je v rovnováhe jeho záťaž a pružnosť. V priebehu života sa naše panvové dno prehýba v dôsledku vplyvu gravitácie, dlhodobého sedenia, tehotenstva, pôrodu. Tiež kvôli poklesu hladiny ženských hormónov v tele, noseniu ťažkých vecí, chodeniu vo vysokých podpätkoch. Keď dôjde k nerovnováhe, môžu svaly panvového dna ochabnúť a spôsobovať:
- únik moču alebo stolice
- zápchu
- bolesť chrbta
- pocit tlaku v panve
- bolesti pri milovaní
- časté a bolestivé močenie
- bolestivú menštruáciu
- bolesti hlavy
- únavu a stratu energie
- psychické problémy
- problémy s otehotnením
Nastavenie našej spoločnosti nás ženie k podávaniu výkonu. Dlhodobý stres vplýva negatívne na našu psychiku. To všetko vedie k tomu, že celé naše telo je stiahnuté a nedokáže sa uvoľniť, panvové dno nevynímajúc. Keď je napäté a neohybné, tak aj naša ženská energia, emócie, krv a lymfa prúdia v panve ťažšie. Práve uvoľnenie je to, čo nášmu lonu chýba. O to viacej, ak sme zažili traumatický pôrod alebo potrat, sexuálne zneužívanie, ale aj dlhodobý silový tréning, či operáciu panvy. Relax a správne bránicové dýchanie sú kľúčom k správnej kondícii panvového dna.
Duchovný pohľad na panvové dno
Z čisto energetického hľadiska je panvové dno naším základom – energetickým centrom. V ňom sídli koreňová čakra, ktorá sa v oblasti perinea otvára smerom nadol k zemi. Spája nás priamo s elementárnou silou Matky Zeme. Pomáha nám napĺňať naše základné potreby, pocit bezpečia, potreba výživy a zdravia, a vytvárať dobrý materiálny základ života. Je v najužšom spojení s prírodou a rodom, rodinou. Dobre fungujúce, uvoľnené lono nám poskytuje dobré spojenie so zemou a umožňuje životným energiám cez nás voľne prúdiť.
Ak sa však táto interakcia s Gaiou stane nestabilnou, vnímame to aj vo vonkajšom svete. Ak je lono napäté alebo povolené, spôsobuje nám blokády a odpojenie od zeme. Vtedy máme napríklad pocit, že strácame pôdu pod nohami a nenachádzame svoj stred.
Prečo cvičiť a prebudiť energiu v panve?
Zdravé a aktívne panvové dno je dôležité pre každú ženu bez ohľadu na vek či konštitúciu. Jeho cvičenie a oživenie prináša žene „šťavu“, umožňuje jej pozitívne vnímať svoju ženskosť a svoje telo. Posilňuje chrbticu, upravuje držanie tela pri sedení, státí a pri chôdzi a spôsobuje nárast životnej energie.
Program Aktivácia lona pomocou jóni vajíčka je zameraný predovšetkým na používanie správnych svalov v bežnom živote. Aby sa panvové dno trvalo podporovalo a posilňovalo takmer samo. Krása tohto cvičenia spočíva v tom, že si ho nikto nevšimne a dá sa začleniť do každodenných činností (pri nakupovaní, šoférovaní alebo na porade, čakaní a státí v rade). Keďže s naším lonom je úzko prepojená aj psychika, učíme sa pracovať aj s emóciami, ktoré tu máme uložené, a tiež s energetickou rovinou panvového dna. Pravidelné cvičenie, správne bránicové dýchanie a psycho-hygiena navrátia panvovému dnu kondíciu a navyše prinášajú:
- chuť do života a životnú energiu
- nárast libida a energie
- obnovenie spojenia s telom a ženskosťou
- prevenciu nechceného úniku moču
- prevenciu prolapsu (prepadu) maternice
- hormonálnu stabilizáciu
- prevenciu bolestí chrbta a chrbtice
- hlbšie a kvalitnejšie zážitky z milovania
- prirodzené počatie a pôrod bez nastrihnutia hrádze